| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Detail | 10 |
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2500 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Input Current | 15 A |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.80 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 26" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 78.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Input Receptacle: C20 Output Receptacles:
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |