| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 24.3" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 68.72 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |