Tripp-Lite SU6000RT4UTF Accessories
SU6000RT4UTF
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 6000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 5400 W |
| Input Voltage |
|
| Input Current | 31.90 A |
| Output Voltage |
|
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 8.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.9" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 20.1" |
| Rack Height | 6U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 116.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software Suite |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |