Tripp-Lite SU3000RTXLCD2U Accessories
SU3000RTXLCD2U
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 3000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 2700 W |
| Input Voltage | 127 V AC |
| Output Voltage | 127 V AC |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.30 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 234.75 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 25.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 70.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert UPS Monitoring Software |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |