Tripp-Lite SU1500RTXLCDN Accessories
SU1500RTXLCDN
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Overload Protection | Yes |
| Transfer Time | 0 ns |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 190 J |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Output Power Factor | 0.9 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | Network Card |
| Alarm |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.80 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 16.50 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 32°F (0°C) - 104°F (40°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 17.7" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 42.55 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |