| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Receptacles |
|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 20 A |
| Power Handling | 2400 VA |
| Surge Energy Rating | 1650 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 15 ft |
| Form Factor | External |
| Height | 1.3" |
| Width | 1.6" |
| Depth | 36" |
| Weight (Approximate) | 3.94 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |