| Technical Information | |
|---|---|
| Rack Type | Enclosed Cabinet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 250 lb |
| Height | 35.6" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 21.6" |
| Weight (Approximate) | 98 lb |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |