| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 29.5" |
| Weight (Approximate) | 18.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |