Tripp-Lite SRSHELF2PX2 Accessories
SRSHELF2PX2
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 120 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 19.3" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Rack Height | 2U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | 2- or 4-Post Rack Enclosure |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |