Tripp-Lite SRSHELF2P1UTM Accessories
SRSHELF2P1UTM
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 30 lb |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Rack Height | 1U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Designed for 4 Post Rrack Toolless Mounting |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |