| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 40 lb |
| Height | 12" |
| Depth | 12" |
| Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Rack Height | 1U |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Cantilever shelf supports monitors and other equipment |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |