| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 1000 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 1000 lb |
| Height | 46.8" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 38.5" |
| Weight (Approximate) | 209.43 lb |
| Rack Height | 24U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 32.50" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |