| Technical Information | |
|---|---|
| Transfer Time | 5 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 14.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 36 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 3.60 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 42.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
UPS AC Suppression Joule Rating: 340 joules |
| Country of Origin | China |