Tripp-Lite SMX3000XLRT2UA Accessories
SMX3000XLRT2UA
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity | 3000 VA/2700 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Current | 14.10 A |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 350 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Front panel LCD information and configuration screen offers detailed UPS and site power status and operating data, plus configuration of voltage, operating mode, alarm function and a variety of additional options |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 5 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Thermal Dissipation | 46.31 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 19.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 62.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Monitoring Software |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |