| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 5.91 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1500 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 1800 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
5 Front Panel LEDs:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modem (RJ-11) | Yes |
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13.60 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 42.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |