| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320 EN 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 10.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 33.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Output voltage regulation:
Output frequency regulation:
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |