| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Transfer Time | 8 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.2" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 13.2" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 34.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), cUL (Canada), Class B (emissions), RoHS-Compliant, FCC Part 68 / Industry Canada (telecommunications) |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |