| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Overload Protection | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/Telnet/SSH |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Front Panel LCD Information And Configuration Screen:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 24 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20.70 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 31.94 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 13.1" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 35.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |