| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 18 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 9" |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 33.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |