| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | 5 front-panel indicator LEDs to show battery charge level, AC line voltage levels, automatic voltage regulation status, UPS load level and replace battery warning |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 42 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.5" |
| Width | 7" |
| Depth | 9" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 44 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA, Series AGSM700PSR3HG), UL2601-1 (Medical), cUL (Canada), FCC Class A (emissions), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |