| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-20P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 8 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 2200 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1600 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Includes 5 front panel LEDs to indicate BATTERY CHARGE LEVEL, AC LINE POWER STATUS, VOLTAGE REGULATION STATUS, UPS LOAD LEVEL and BATTERY LOW / REPLACE information |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 19 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 14.3" |
| Width | 9.3" |
| Depth | 12" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 52.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), FCC Class A (emissions), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |