| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Includes 14 front panel LEDs to indicate line / battery power status, over / under voltage correction, battery charge level (4 LEDs), load percentage (4 LEDs), overload and replace battery. 1 rear panel site wiring fault indicator. |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.8" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 16.8" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 47.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), FCC Class B (emissions), IEC 1000-4-2 Level 3 (Electrostatic Discharge), IEC 1000-4-4 Level 2 (Fast Transient / Burst), IEC 1000-4-5 Level 3 (Lightning Surge), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Recycled | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |