| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1440 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1440 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Power Factor | 1 |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.10 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 40 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 17.6" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 50.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), FCC Class A (emissions), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |