| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Transfer Time | 5 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1440 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 1.40 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.4" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 19.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 41.78 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |