| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 6 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1300 VA |
| Load Capacity (Watt) | 720 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6.30 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 15.4" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 26.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |