| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.3" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 1.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
AC suppression response time: 1ns |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |