| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Noise |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Surge Current | 3.40 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 11.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |