| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 3 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Power Handling | 1875 VA |
| Surge Energy Rating | 660 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Width | 3.8" |
| Depth | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |