| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15/20R |
| Cord Length | 15 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 20 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 5.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |