| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Number of Cells | 4 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.8" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 12.3" |
| Weight (Approximate) | 26.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |