| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Output Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 12.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Tripp Lite SmartOnline UPS:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |