| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Maximum Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 3.7" |
| Width | 10.3" |
| Depth | 5.9" |
| Weight (Approximate) | 22 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Compatible with many brands and models, including APC models:
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |