| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 4000 W |
| Continuous Power Load | 2000 W |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 7.3" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 16.3" |
| Weight (Approximate) | 39 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL458 (USA, Canada) |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |