| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 16 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Power Rating (Watt) | 1520 W |
| Input Current | 15 A |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Protocols:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Height | 49" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |