| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA L5-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 127 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Protocols:
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 12.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |