| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C20 |
| Plug/Connector Detail | 2 x IEC 60320 C20 |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 200 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 14" |
| Weight (Approximate) | 10.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
UPS Systems |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |