| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Detail | 2 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (VA) | 1800 VA |
| Management | |
|---|---|
| Management |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 14.5" |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |