| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1500 W |
| Input Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type |
|
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 0U/1U/2U |
| Cord Length | 15 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |