| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Management | |
|---|---|
| Management |
Unfiltered electrical pass-through reliably distributes alternate waveform AC power from UPS or generator to supported equipment |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 4.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |