| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Receptacle Type | IEC 60320 C19 |
| Receptacle Detail | 4 x IEC 60320 C19 |
| Protection Type | Overload Protection |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 5800 W |
| Input Current | 30 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type |
|
| Placement | Under-counter |
| Rack Height | 1U |
| Cord Length | 12 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 5.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |