| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-20P |
| Receptacle Detail | 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Input Voltage Range | 208 V AC - 240 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 3.8" |
| Weight (Approximate) | 3.75 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Output Receptacles:
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |