| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1800 W |
| Input Current | 15 A |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 2" |
| Width | 20" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 4.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | TYPICAL APPLICATIONS: Multi-outlet power distribution unit is the ideal means of powering multiple loads in 19 inch rackmount, wallmount and under-counter applications, such as internetworking, PC systems, telecommunications, audio/video, security, sound reinforcement and more. Ideal for distribution of UPS, generator or commercially derived AC power to protected equipment. |
| Certifications & Standards | cUL, UR |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |