| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Features | HDCP 2.2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.22 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Tripp Lite B002-DP2A4 NIAP KVM Switch |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |