| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DisplayPort |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Liftetime limited warranty |