| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-I (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 9.9 Gbit/s |
| Supported Resolution | 2520 x 1600 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shielding Material | Foil |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |