| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |