| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End | HD-15 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 0.10" |
| Shipping Width | 5.10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |