| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 0.50" |
| Shipping Width | 4.45" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |