| Technical Information | |
|---|---|
| First End Connector Type | NEMA L5-20P |
| First End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA L5-20P Male |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15/20R |
| Second End Connector Detail | 1 x 3-pin NEMA 5-15/20R Female |
| Power Description | |
|---|---|
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Current Rating | 20 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |