| Technical Information | |
|---|---|
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | NEMA 5-15R |
| Gauge | 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Current Rating | 15 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 3 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | UL |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |